Településünkről

Vaskút kedvező természeti adottságainak  köszönheti, hogy évezredes település. Az  északról és délről lápos mocsaras vidékkel védett, a gyűjtögető és legeltető életmódhoz  is jó lehetőséget kínáló kitűnő mezőgazdasági talajok találkozása a  homokhátsággal, a Mária könnyéig -kijáró  Duna- közelsége, a napsütéses órák nagy száma, mind-mind letelepedésre  csábították már a kőkorszak népeit is. A község mai területén és közvetlen környékén számos olyan lelet került elő,  mely hosszú és jelentős történelmi múltra enged következtetni.

<1400

A község nevével először 1400-ban  találkozunk Bachuta formájában, egy  okiratban, amely arról tanúskodik, hogy a  bácskai káptalan Töttös Lászlót újból  beiktatja birodalmába. 1406-ban már Bácskut- ként említi egy bajai vásárról készített feljegyzés.

Török defterek említik a bajai náhijében 1580-ban és 1590-ben, mindig 28 adózó házzal. A lakók többsége szerb, ugyanis a  töröktől visszafoglalt, elnéptelenedett  Esztergomba és környékére induló  telepítések iratanyagában szerepelt a község, mint ahonnan a szerb lakosság elköltözne az északi területekre. A  felszabadító háborúk után a bajai uradalmat visszakapó Czobor család összeírásában, 1724-ben Baskut puszta-ként szerepel. A Grassalkovich család  tulajdonába kerül a XVIII- dik század  közepén, önálló község lesz, németeket  telepít ide a földesúr. Az újjáépülő, betelepült falu mérnökien tervezett, széles  utcás, rendezett arculatát a mai napig  megtartotta.

Vaskút nagytemploma eredetileg az 1750-es évekből

1400-1900

Az első világháború után 1919-ben szerb megszállás alá került, és 1921-ben került  vissza Magyarországhoz.

A Vaskút községet érintő nagy újkori  népvándorlás 50-ik évfordulójára, 1995-ben a Megbékélést szimbolizáló  emlékművet állítottak a falu központjába. Több házon emléktáblák is őrzik, a régi lakójának emlékét. A nemzetiségek  jellegzetes emlékei még a templomkertben  felállított Székely kapu, és a felvidékiek  Harang tornya. A falu jellegzetes régi  építményei még a Polgármesteri Hivatal, az Aradi utcában lévő  Malom épülete, a Temető utcában lévő régi házacskák.

1900-

Vaskúti halmok és földvár

Történelmi nevezetességek közé tartozik,  Vaskút határában még ma is látható, az  Újkőkorban is már létező halmok és a  földvár. 1868. Június 12-13-15-i ásatásoknál 13 halom volt még és a “Gyűrű” vár. A községet először Bachkuta néven emlegették, a későbbiek folyamán  Batskuta, Batta, majd Bácskuta, Baskut,  vagy törökösen Bacsküz néven fordul elő a történelemben. A Baja-Garai országúttól keletre, Vaskút községtől déli irányban lévő (lassan már eltűnő) több halom arra enged  következtetni, hogy e hely már a szarmata-jazyg korban lakott hely, valamint a halmok mellett fekvő földvár jelentős stratégiai  pont lehetett. A régi település jellegét legszembetűnőbben Kőhegyi Mihály –  Vörös Gabriella ”A Vaskúti halmok és a földvár” Kutatástörténet és anyagközlés c. feldolgozás bizonyítja.

Két halmot bontottak fel az északi oldalon,  és kettőt a gyűrű vár mellett, melyekben “öt ölnyi mélységben egy üreg szája nyílt  meg, melybe 8 ember bemehetett és három  gyertyafény mellett, bizton kivehette, hogy  a halom gyomrában több oldalról nyílások  vannak. A halom belsejében volt egy erős emberi csontváz ülve, arccal kelet felé  fordulva, S-hez és fogashoz hasonló, igen erős, de már átrozsdásodott eszközök  mellette. Az üreg minden egyes halomnál előfordult, mely úgy keletkezhetett, hogy  midőn a faalkotmány összedőlt, elkorhadt,  az odaszakadt föld felsőbb helyen űrt  hagyott maga után.” Czirfusz Ferenc tanár  ásatási jegyzőkönyvéből. A földvárnál  cölöplyukakat, gödröket találtak/  feltehetően védekezésre vesszőből font  kétsoros palánkok, valamilyen őrtorony  vagy őrhely lehetett/ rátaláltak egy tüzelőhely nyomaira is. Előkerültek még  Újkőkor kerámia, Bronzkori kerámia, Kelta  kerámia, Római leletek.

Az eddig felsorolt leletek bizonyítják  községünk régi települési jellegét. Az  ismertetett halmok és földvár műemléki értéke nincs megfelelően értékelve, sőt semminemű védelmet nem élvez. Azóta a halmok három darabra csökkentek, földvár is kisebb lett az idő múlásával.

Korabeli térkép a halmokról

Hagyomány és testvérvárosi kapcsolatok

A település nemzetközi kapcsolatai  történelmi hagyományainak megfelelően  alakultak. Testvérvárosi kapcsolatok két  németországi várossal (Mutlangen,  Türkheim) vannak 1992, illetve az erdélyi  Gyimesközéplokkal 1994 óta, és  Nagypakával 1999-óta. A helyi német nemzetiségi /sváb/ hagyományok  reprezentánsai az országosan elismert Német Nemzetiségi Tánccsoport és a Kraul Antal Fúvószenekar Egyesület, bármikor  örömmel szórakoztatják a községbe érkező  vendégeket, a Szőlőfürt Vendéglő házias  jellegű ízletes ételeivel várja a betérő vendégeket.